O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan "Dolzarb 90 kun" loyihasi doirasida yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish va jismoniy faolligini oshirish maqsadida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida qator tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Shu maqsadda, joriy yilning 22 iyul kuni kuni universitet tashabbusi va mahallalar hamkorligida mahalla yoshlari o‘rtasida futbol o‘yinlari tashkil etildi. Ushbu mahalla yoshlari tomonidan o‘zaro g‘oliblik uchun kurash olib bordilar.
Musobaqa qizg‘in va ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Yoshlar nafaqat sportda o‘z mahoratini namoyon etdilar, balki do‘stlik va hamjihatlik muhitini yaratishda faol ishtirok etdilar.
Shuningdek, ishtirokchilarga sog‘lom turmush tarzi va sportning inson hayotidagi o‘rni haqida tushuntirishlar ham berildi.
Bu kabi sport tadbirlari yoshlarning faolligi va tashabbuskorligini oshirishda, ularni zararli odatlardan yiroqlashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В рамках проекта «Актуальные 90 дней» были организованы футбольные соревнования
В рамках реализуемого в Узбекистане проекта «Актуальные 90 дней» в Национальном исследовательском университете «ТИИИМСХ» проводится ряд мероприятий, направленных на пропаганду здорового образа жизни среди молодежи, содержательную организацию их досуга, повышение физической активности.
С этой целью 22 июля 2025 года по инициативе университета и в сотрудничестве с махаллями были организованы футбольные соревнования среди молодежи махалли. Молодежь из разных махаллей соревновались друг с другом за победу.
Соревнования прошли в приподнятой атмосфере. Молодежь проявила не только спортивное мастерство, но и активно участвовала в создании атмосферы дружбы и сплоченности.
Кроме того, участникам были даны разъяснения о важности здорового образа жизни и роли спорта в жизни человека.
Подобные спортивные мероприятия играют важную роль в повышении активности и инициативности молодежи, а также в профилактике вредных привычек.