Konstitutsiya hamda jadidlar taqdiriga bag‘ishlangan ma’ruza o‘tkazildi
5-dekabr kuni “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining Tarix yo‘nalishi talabalari ishtirokida “Gumanitar fanlar” kafedrasi tashabbusi bilan “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi” hamda “Tanilmagan jadidlar taqdiri: Milliy o‘zlik va istiqlol g‘oyalari” mavzusida sayyor ma’ruza o‘tkazildi.
Ma’ruzani O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik ta’minlash” kafedrasi dotsenti, falsafa fanlari doktori (DSc) Mamatkulov Davlatjon Maxammatovich hamda shu kafedraning dotsenti Qoraboyev Abdulaziz Abdurahmonovichlar olib bordi.
Tadbir davomida Konstitutsiyaning inson huquqlari, erkinlik va adolat tamoyillarini mustahkamlashdagi o‘rni, farovon jamiyat barpo etishdagi ahamiyati haqida fikr yuritildi. Shu bilan birga, tarix sahifalarida unchalik yorqin ko‘rinmagan, ammo milliy uyg‘onish va istiqlol g‘oyalari uchun jon fido qilgan tanilmagan jadidlarning taqdiri, ularning ma’rifat, ozodlik va milliy o‘zlikni tiklash yo‘lidagi fidoyiligi haqida ma’lumotlar berildi.
Ma’ruzada jadidlar ilgari surgan ma’rifat, erkin fikr, milliy o‘zlikni anglash kabi g‘oyalar bugungi Konstitutsiyada o‘zining huquqiy ifodasini topgani ta’kidlandi. Tadbir talabalarning tarixiy ongini boyitish, huquqiy madaniyatini oshirish va istiqlol g‘oyalarini chuqur anglatishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Проведен доклад, посвященный Конституции и судьбе джадидов
5 декабря по инициативе кафедры "Гуманитарных наук" с участием студентов исторического направления Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" был проведен выездной доклад на темы "Конституция - гарантия свободной и благополучной жизни" и "Судьба неизвестных джадидов: Национальное самосознание и идеи независимости."
Лекцию провели Маматкулов Давлатжон Махамматович, доцент кафедры "Воспитательно-психологическое обеспечение служебной деятельности" Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, доктор философских наук (DSc), и Корабоев Абдулазиз Абдурахмонович, доцент той же кафедры.
В ходе мероприятия говорилось о роли Конституции в укреплении принципов прав человека, свободы и справедливости, ее значении в построении благополучного общества. Вместе с тем была представлена информация о судьбе малоизвестных джадидов, которые не так ярко проявились на страницах истории, но пожертвовали своей жизнью за идеи национального пробуждения и независимости, об их самоотверженности на пути просвещения, свободы и восстановления национальной идентичности.
В докладе отмечалось, что такие идеи, как просвещение, свобода мысли, национальное самосознание, выдвинутые джадидами, нашли свое правовое отражение в сегодняшней Конституции. Мероприятие сыграло важную роль в обогащении исторического сознания студентов, повышении их правовой культуры и глубоком понимании идей независимости.