O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-dekabrdagi “Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-42 sonli qarori qabul qilingan. Ushbu qarorning 2-bandida gidroenergetika, yashil iqtisodiyot, yashil energetika, qayta tiklanuvchi energiya manbalari hamda raqamli texnologiyalar tarmoqlari uchun oliy ma’lumotli muhandis kadrlarni tayyorlash kerakligi belgilangan.
Yuqoridagi qaror ijrosini o‘z vaqtida, sifatli va to‘liq amalga oshirish maqsadida 2025-yil 10-dekabr kuni “Elektr ta’minoti va qayta tiklanuvchan energiya manbalari” kafedrasi o‘qituvchisi Sh.Jumanazarov va laboratoriya mudiri M.Fayzullayevlar boshchiligida “Energetika muhandisligi” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi 2-kurs talabalarining ekskursiyasi “Toshkent GESlar kaskadi” UK “Bo‘zsuv” GESida tashkil etildi.
Ekskursiya avvalida “Bo‘zsuv” GESining mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha yetakchi muhandisi M.Mirsaidov ishtirokida talabalar texnika xavfsizligi qoidalari bilan tanishtirildi. Shundan so‘ng GES boshlig‘i D.Bobokalonov talabalarga GES ning ishlash jarayoni, undagi asosiy va yordamchi qurilmalar hamda ularning ishlash prinsipi to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi. Bundan tashqari 1-sonli GES Bo‘zsuv muzeyiga tashrif amalga oshirildi.

Дуальное обучение в действии
Принято постановление Президента Республики Узбекистан от 10 декабря 2021 года No ПП-42 "О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики на основе инноваций и цифровизации." В пункте 2 данного постановления определена необходимость подготовки инженерных кадров с высшим образованием для отраслей гидроэнергетики, зеленой экономики, зеленой энергетики, возобновляемых источников энергии и цифровых технологий.
В целях своевременной, качественной и полной реализации вышеуказанного постановления 10 декабря 2025 года под руководством преподавателя кафедры "Электроснабжение и возобновляемые источники энергии" Ш.Джуманазарова и заведующего лабораторией М.Файзуллаева была организована экскурсия студентов 2-го курса направления образования бакалавриата "Энергетическая инженерия" на ГЭС "Бозсув" УП "Каскад Ташкентских ГЭС."
В начале экскурсии студенты были ознакомлены с правилами техники безопасности с участием ведущего инженера по охране труда и технике безопасности ГЭС "Бозсув" М.Мирсаидова. После этого начальник ГЭС Д.Бобокалонов подробно рассказал студентам о процессе работы ГЭС, основных и вспомогательных устройствах и принципе их работы. Кроме того, состоялся визит в Бозсуйский музей ГЭС No1.
Данная экскурсия служит дальнейшему закреплению теоретических знаний студентов путем наблюдения их на практике.