O‘zbekiston Davlat madhiyasi — milliy g‘urur va ruhiyat ramzi
Insoniyat yaralibdiki, so‘z va musiqaga e’tibori yuqori bo‘lgan. Chunki har ikkalasi ham inson ruhiyati va kayfiyatiga ta’sir etuvchi mo‘jizaviy kuch. U o‘ylantiradi, ruhlantiradi, g‘ururlantiradi, umidlantiradi va ishontiradi. Xuddi shu fikrni uzukka ko‘z-u qosh qo‘ygandek so‘z va kuy mosligida yaratilgan davlatimiz madhiyasi haqida ham aytish mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 11 sessiyasida 1992-yil 10-dekabrda qabul qilingan Davlatimiz madhiyasi xalq shoiri Abdulla Oripov so‘zi hamda Mutal Burhonov musiqasi uyg‘unligida yaralgan madhiyamiz xalqimiz boyligi, tabiati va tiynatiga xos ulug‘vorlik, viqor ramzi desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. Unda Vatanimiz qudrati va xalqimizga xos matonat, bag‘rikenglik, mehridaryolik, iymon-e’tiqod va sadoqat o‘zining chinakam ifodasini topgan.
Madhiya boshidanoq qo‘lingizni ko‘ksingizga qo‘yib kuylashga tutinarkansiz, serquyosh, hur o‘lkaning, xalqimizning baxt-saodati va najotkori bo‘lgan ona  Vatan bilan g‘ururlanasiz. Maslakdosh, tinchliksevar xalqlar bilar hamkor, mehribon bo‘lgan xalqning shuhrati va qudrati ilm, fan, ijod bilan bog‘liq ekanini anglab etasiz.
Ulug‘ va qutlug‘ maqsadlarning ro‘yobini ta’minlashda, fan, madaniyat va san’at beshigini tebratgan mutafakkir allomalarimiz - ajdodlarimizning mardona ruhi yor bo‘layotgani kuch-quvvat va shon-shavkatimiz manbaidir degan xulosaga kelasiz. O‘zbek xalqining ulug‘ligi, yosh avlodga bo‘lgan mehri, iymoni tinchlik posboni bo‘lgan haqsevar ona vatanimizning ozod va obodligidandir.
Buyuk va yorug‘ kelajakni ko‘ra olish azmi qat’iy, metin irodali, temir intizomli xalqimizga, shuningdek, uning rivoji va roziligi uchun tinimsiz kurashayotgan, oqilona siyosat va istiqbolli islohotlarni amalga oshirayotgan yo‘lboshchimizga daxldorligini his etmaslik aslo, mumkin emas.
Jahonga yuz tutgan, dunyo tan olgan mamlakatimiz aholisining ong-tafakkuri keskin o‘zgargani, yangi O‘zbekistonga, Uchinchi renessans davriga dadil qadam qo‘yilgani, xalqimizning yurt qismati va vatan taqdiriga daxldorlik tuyg‘usi bilan yashayotgani buning isbotidir.

Государственный гимн Узбекистана - символ национальной гордости и духовности
С момента сотворения человечества большое внимание уделялось слову и музыке. Потому что и то, и другое - это чудесная сила, влияющая на психику и настроение человека. Она заставляет задуматься, вдохновить, гордиться, надеяться и убеждать. То же самое можно сказать и о государственном гимне, созданном в гармонии слова и мелодии.
Не будет преувеличением сказать, что Государственный гимн, принятый на 11-й сессии Верховного Совета Республики Узбекистан 10 декабря 1992 года, созданный в гармонии со словами народного поэта Абдуллы Арипова и музыкой Мутала Бурханова, является символом величия и достоинства, присущих богатству, природе и характеру нашего народа. В нем нашли свое истинное воплощение мощь нашей Родины и присущие нашему народу стойкость, терпимость, доброта, вера и преданность.
С самого начала, положив руку на грудь, вы начинаете петь гимн, гордясь Родиной, которая является счастьем и спасителем нашей солнечной, свободной земли и нашего народа. Вы поймете, что слава и могущество народа, который разделяет общие взгляды и дружит с миролюбивыми народами, связаны с наукой, знаниями и творчеством.
Вы приходите к выводу, что мужественный дух наших ученых-мыслителей - предков, которые качали колыбель науки, культуры и искусства, - является источником нашей силы и славы в обеспечении реализации великих и благородных целей. Величие узбекского народа, его любовь к молодому поколению и вера в защиту мира проистекают из свободы и процветания нашей справедливой родины.
Невозможно не чувствовать причастность к нашему народу с твердой волей, железной дисциплиной и решимостью видеть великое и светлое будущее, а также к нашему лидеру, который неустанно борется за его развитие и благополучие, проводя разумную политику и перспективные реформы.
Свидетельством тому является кардинальное изменение сознания и мышления населения нашей страны, обратившейся к миру и признанной во всем мире, уверенный шаг в новый Узбекистан, в эпоху Третьего Ренессанса, и то, что наш народ живет с чувством сопричастности к судьбе страны и Родины.