Do‘stlik va totuvlik tarannumi Turkmaniston Mustaqilligi kunida
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Milliy tadqiqot universiteti Yer resurslari va kadastr fakulteti "Biologiya" yo‘nalishi talabalari tashabbusi bilan joriy yilning  27- sentyabr kuni Turkmaniston Mustaqilligi kuni munosabati bilan  tantanali ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirning badiiy qismi barchaga alohida ruhiy ko‘tarinkilik bag‘ishladi. Turkman talabalari milliy liboslarda – «qo‘sh tepdi», «la’li» kabi go‘zal  milliy raqslari bilan yig‘ilganlarga unutilmas bayramona kayfiyat ulashdilar. Sahnada O‘zbekiston va Turkmaniston madhiyalari yangradi, milliy kuy-qo‘shiqlar esa tantanaga o‘zgacha fayz qo‘shdi.
Ustoz va talabalar so‘zga chiqib, mustaqillikning bebaho qadri, millatlararo totuvlik va qardoshlik rishtalarining mustahkamligi haqida fikr yuritdilar. Badiiy chiqishlar, samimiy nutqlar va musiqiy sahnalar uyg‘unlashib, tadbirga o‘ziga xos badiiy jilva bag‘ishladi.Tadbirning tashkil etilishi  ayniqsa Turkmanistonlik talabalar uchun katta taassurot bo‘ldi. Ular bunday e’tibor va samimiy mehrdan quvonib, o‘z minnatdorliklarini izhor etdilar.
Bu tadbir ikki qardosh xalq o‘rtasidagi tarixiy yaqinlik, do‘stlik va totuvlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Песнь дружбы и согласия в День Независимости Туркменистана
По инициативе студентов направления "Биология" факультета земельных ресурсов и кадастра Национального исследовательского университета Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства 27 сентября текущего года в связи с Днем независимости Туркменистана было проведено торжественное духовно-просветительское мероприятие.
Художественная часть мероприятия подарила всем особый душевный подъем. Туркменские студенты в национальных костюмах с красивыми национальными танцами, такими как "кўш тепди" и "лаъли," подарили собравшимся незабываемое праздничное настроение. На сцене прозвучали гимны Узбекистана и Туркменистана, а национальные песни придали празднику особый колорит.
Преподаватели и студенты выступили с речью, обсуждая бесценную ценность независимости и прочность межнационального согласия и братских уз. Художественные выступления, искренние речи и музыкальные сцены гармонично сочетались, придавая мероприятию особый художественный колорит.Организация мероприятия произвела большое впечатление, особенно на студентов из Туркменистана. Они радовались такому вниманию и искренней заботе и выразили свою благодарность.
Это мероприятие послужит дальнейшему укреплению исторической близости, дружбы и согласия между двумя братскими народами.