Bugungi taqdimotda bu boradagi ishlar qamrovini yanada kengaytirish boʻyicha ishlangan yangi takliflar koʻrib chiqildi.
Jumladan, 2028-yilga qadar suv tejovchi texnologiyalarni 930 ming gektar yerda oʻrnatib, bunday maydonlarni 3,5 million gektarga yoki jami sugʻoriladigan yerlarning 80 foiziga yetkazish rejalashtirilgan. Natijada har yili 3,5 milliard kub metr suvni iqtisod qilish, 300 ming gektar yerning suv taʼminotini yaxshilash va takroriy ekinlarni sugʻorish imkoniyati yaratiladi.
Suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish orqali tejalgan suv resurslari suv taʼminoti ogʻir hududda joylashgan fermerlarga kafolatli yetkazib berilishiga zamin yaratadi.
Buning uchun qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirishda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning yangi mexanizmlari qoʻllanadi.
Xususan, suv resurslari uchun soliq stavkasi va subsidiyalar miqdorini yer maydonlarining suv bilan taʼminlanganlik holatidan kelib chiqib belgilash taklif qilindi. Masalan, suv bilan barqaror taʼminlanmagan hududdagi sugʻoriladigan yer maydonlarida suv tejovchi texnologiyalar joriy qilinganda, ajratiladigan subsidiyalarga 1,25 oshiruvchi koeffitsiyent qoʻllagan holda hisoblanadi.
Shuningdek, suv tejovchi texnologiyalarni bank kreditlarini olmasdan oʻz mablagʻlari hisobidan joriy qiladigan tashabbuskorlarga subsidiya ajratishning yangi tizimi joriy etiladi. Bunda tegishli loyiha-smeta hujjatlari va loyihani amalga oshirish boʻyicha taʼminotchi korxona bilan tuzilgan shartnoma asosida subsidiya mablagʻlarining 50 foizi Agrar sohada toʻlovlar agentligi tomonidan oldindan ajratiladi.
Endilikda boshoqli don ekinlarini yetishtirishda tomchilatib va diskret sugʻorish texnologiyasi joriy qilingan maydonlar uchun ham subsidiya beriladi.
Suv tejovchi texnologiyalarni xarid qilish va qurish maqsadida tijorat banklari tomonidan ajratilgan kreditlar boʻyicha foizlarni qisman qoplab berish yoʻlga qoʻyiladi. Gʻoʻza maydonlarida tomchilatib sugʻorish texnologiyasini joriy qilish uchun kredit mablagʻlari har yil noyabr oyidan boshlab ajratiladi.
Suv tejovchi texnologiyalarni qurib bergan pudrat tashkilotlari har bir loyihaga kamida 2 yillik kafolat muddati berishi hamda 5 yil davomida servis xizmatlarini koʻrsatishi majburiy etib belgilanadi.
Sohada davlat nazoratini takomillashtirish masalalariga toʻxtalib oʻtildi.
Suv olish joylarida suvni boshqarish va hisobini yuritishni takomillashtirish maqsadida sholi yetishtiriladigan hamda baliqchilik xoʻjaliklari tashkil qilingan yer maydonlarida “aqlli” suv oʻlchash va hisoblash vositalari oʻrnatiladi. Ular “Suv hisobi” axborot tizimiga integratsiya qilinadi.
Suv xoʻjaligi obyektlari xavfsizligini va suvdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasining hududiy boʻlinmalarida suv tejovchi texnologiyalardan hamda suvdan foydalanishni monitoring qilish boʻlimlari tashkil etiladi.
Tadbirkorlik subyektlarida inspeksiya tomonidan oʻtkaziladigan tekshiruvlarni yonkameralardan foydalangan holda amalga oshirish tartibi joriy etiladi. Inspeksiyaga qishloq xoʻjaligi ekin maydonlarida suvdan foydalanish va suv isrofini monitoring qilish maqsadida uchuvchisiz uchish dronlaridan foydalanishga ruxsat beriladi.
Shu bilan birga, oʻrnatilgan suv tejovchi texnologiyalaridan maqsadli foydalanilishi ustidan nazoratni kuchaytirish zarurligi qayd etildi. Suv tejovchi texnologiyalar joriy qilingan va subsidiya ajratilgan yer maydonlarida bunday texnologiyalar yoki ularning asosiy qismlarini ishlatmasdan, anʼanaviy usulda sugʻorish suvdan oʻzboshimchalik bilan foydalanish deb baholanadi.
Fermerlarning suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish sohasidagi manfaatlarining himoyasini kuchaytirish maqsadida “Suvxoʻjaliknazorat” inspeksiyasi va uning hududiy boshqarmalari tomonidan suv tejovchi texnologiyalarni oʻrnatish bilan bogʻliq masalalar yuzasidan sudlarga daʼvo arizalarini kiritishda davlat bojidan ozod qilish taklif etildi.
Sohada kadrlar salohiyatini oshirish – dolzarb masala.
Taqdimotda ilgʻor xorijiy tajribani inobatga olgan holda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish va ulardan foydalanish boʻyicha kadrlar tayyorlash hamda ularning malakasini oshirish yuzasidan rejalar haqida ham axborot berildi. Jumladan, “Suvchilar maktabi” loyihasi doirasida joriy yilda 10 mingta fermer xoʻjaliklari xodimlarining malakasi oshiriladi, 358 nafar suv xoʻjaligi xodimi malaka oshirish uchun xorijga yuboriladi.

Обсуждены вопросы повышения эффективности использования водных ресурсов
Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с презентацией по вопросам обеспечения эффективного использования водных ресурсов и широкого внедрения водосберегающих технологий.
В настоящее время площадь орошаемых земель в нашей стране, на которых применяются водосберегающие технологии, достигла 2,6 миллиона гектаров, что составляет 60 процентов от их общего объема. Для сравнения, до 2017 года территории, где внедрены водосберегающие технологии, занимали 19 тысяч гектаров. В результате этих работ ежегодно экономится 2,5 миллиарда кубометров воды.
На презентации сегодня обсуждены новые предложения, разработанные для дальнейшего расширения масштабов проводимой работы.
В частности, к 2028 году планируется внедрить водосберегающие технологии еще на 930 тысячах гектаров, доведя их суммарную площадь до 3,5 миллиона гектаров, что составит 80 процентов от общей площади орошаемых земель. В результате появится возможность ежегодно экономить 3,5 миллиарда кубометров воды, улучшить водоснабжение 300 тысяч гектаров земли и обеспечить орошение повторных культур.
Сэкономленные за счет внедрения водосберегающих технологий водные ресурсы обеспечат гарантированное покрытие оросительных нужд фермеров в районах с затрудненным водоснабжением.
Для этого будут использованы новые механизмы государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий в производстве сельскохозяйственной продукции.
В частности, предложено определять размеры налоговой ставки и субсидий на водные ресурсы исходя из уровня обеспеченности земель водными ресурсами. Например, при внедрении водосберегающих технологий на орошаемых землях, расположенных в районах с нестабильным водоснабжением, выделяемые субсидии будут рассчитываться с применением повышающего коэффициента в размере 1,25.
Кроме того, будет введена новая система субсидирования инициаторов, внедряющих водосберегающие технологии за счет собственных средств без привлечения банковских кредитов. В ее рамках 50 процентов суммы субсидии выделяются авансом Агентством по платежам в аграрной сфере на основании соответствующих проектно-сметных документов и договора с предприятием-подрядчиком.
Теперь субсидии будут предоставляться и на площади, где при выращивании зерновых культур внедрены капельное и дискретное орошение.
Будет введена возможность частичного возмещения процентов по кредитам, выделенным коммерческими банками на покупку и установку водосберегающих технологий. Кредитные средства на внедрение капельного орошения на хлопковых полях будут выделяться ежегодно с ноября.
Отныне подрядные организации, которые устанавливают водосберегающие технологии, обязаны предоставлять по каждому проекту гарантию в течение не менее 2 лет и оказывать сервисное обслуживание в течение 5 лет.
Были обсуждены вопросы совершенствования государственного контроля в данной сфере.
С целью улучшения управления водными ресурсами и учета воды в местах ее забора на землях, где выращивается рис и создаются рыбоводческие хозяйства, будут установлены “умные” приборы учёта и измерения воды, интегрированные с информационной системой “Сув ҳисоби”.
В территориальных подразделениях Инспекции по безопасности объектов водного хозяйства и контролю за водопользованием будут созданы отделы по водосберегающим технологиям и мониторингу водопользования. Будет введен порядок проведения проверок субъектов предпринимательства инспекцией с использованием бодикамер. Инспекции будет разрешено использовать беспилотные летательные аппараты для мониторинга использования воды и ее потерь на сельскохозяйственных полях.
Вместе с тем отмечено, что необходимо усилить контроль за целевым использованием установленных водосберегающих технологий. Полив с использованием традиционных методов на площадях, где внедрены водосберегающие технологии и на это были выделены субсидии, без применения этих технологий или их основных элементов будет рассматриваться как самовольное использование воды.
С целью защиты интересов фермеров в сфере внедрения водосберегающих технологий предложено освободить от государственной пошлины исковые заявления, поданные в суды инспекцией и ее территориальными управлениями по вопросам, связанным с установкой водосберегающих технологий.
Глава нашего государства указал на необходимость повышения кадрового потенциала сферы.
На презентации доложено о планах по подготовке кадров и повышению их квалификации в области внедрения и эксплуатации водосберегающих технологий с учетом передового зарубежного опыта. В частности, в рамках проекта «Школа водников» в этом году квалификацию повысят сотрудники 10 тысяч фермерских хозяйств, а 358 специалистов водного хозяйства будут отправлены за рубеж на повышение квалификации.