Ilm va ayol: “barqaror jamiyat sari” ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuniga bag‘ishlangan tadbir
11.02.2026
Joriy yilning 10-fevral kuni "Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti" Milliy tadqiqot universitetida “Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirga M.Ulug‘bek tumani xotin-qizlar masalalari bo‘yicha hokim o‘rinbosari N.Dushanova, xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi U.Sangirova, professor-o‘qituvchilardan M.Shaumarova, R.Gazieva, Z.Xafizova, Sh.Xudoyiberdieva, Z.Mirxosilova, D.Murodova va talaba qizlar qatnashdilar.
Tadbirni rektor maslahatchisi U.Sangirova ochib berdi. O‘z kirish so‘zida u “Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida o‘tkazilayotgan mazkur tadbirning ahamiyatiga to‘xtalib, ilm-fan sohasida ayollar va qizlarning faol ishtiroki jamiyat taraqqiyoti va barqaror rivojlanishning muhim omillaridan biri ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, u Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni munosabati bilan tashkil etilgan ushbu tadbir ayollarning ilmiy salohiyatini oshirish, yosh qizlarni ilm-ma’rifatga keng jalb etish, ularni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishga xizmat qilishini va tadbir ishtirokchilariga omad tilab, tadbir ishi mazmunli muhokamalar, samarali takliflar va ilmiy fikr almashinuvlar bilan o‘tishiga ishonch bildirdi.
Tadbir davomida N.Dushanova - so‘zga chiqib, mamlakatimizda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy-siyosiy hayotdagi faolligini oshirish hamda ilm-fan sohasida ayollar ishtirokini kengaytirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida atroflicha to‘xtalib o‘tdi.
N.Dushanova o‘z nutqida ayollar va qizlarning bilim olishi, kasbiy rivojlanishi va ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishi uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, davlat tomonidan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari hamda yosh qizlarni ilm-fanga jalb etishning ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, barqaror jamiyatni shakllantirishda ayollarning faol ishtiroki muhim o‘rin tutishi, xotin-qizlarning ilmiy salohiyatini rivojlantirish orqali jamiyat taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shish mumkinligi qayd etildi. Nutq yakunida ishtirokchilarni ilm-fan sohasida yanada faol bo‘lishga, o‘z bilim va tajribalarini doimiy ravishda oshirib borishga chorladi.
Tadbir davomida professor M. Shaumarova, professor R. Gazieva hamda dotsent Z.Mirxasilova o‘z so‘zlarida ilm-fan sohasida ayollarning o‘rni va nufuzi yil sayin oshib borayotganini ta’kidladilar. Ular zamonaviy jamiyatda ayol olimalarning ilmiy tadqiqotlardagi faol ishtiroki, ta’lim sifati va innovatsion rivojlanishga qo‘shayotgan hissasiga alohida to‘xtalib o‘tdilar.
Shuningdek, o‘z chiqishlarida ayollarning ilmiy salohiyatini rivojlantirish, yosh tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash, ustoz–shogird an’analarini mustahkamlash masalalariga e’tibor qaratdilar. Ayollarni ilm-fanga jalb etish barqaror jamiyatni shakllantirishning muhim omili ekani ta’kidlanib, yosh avlodni bilim olish va ilmiy izlanishlarga keng jalb etish zarurligi qayd etildi.
Tabala qizlar S.Toshpo‘latova, Z.Pardaeva, L.Maxmudova, G.To‘xtabaeva va Turopovalar so‘zga chiqib, o‘z nutqilarida ilm-fan sohasida yosh qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning ilmiy faollikka bo‘lgan qiziqishini oshirish va iqtidorli talabalarni rag‘batlantirishda davlat stipendiyalarining ahamiyati haqida fikr bildirdi.

Наука и женщины: «На пути к устойчивому обществу». Мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девочек в науке.
11.02.2026
10 февраля этого года в Ташкентском институте ирригации и сельскохозяйственной механизации Национального исследовательского университета состоялось мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девочек в науке: «Наука и женщины: на пути к устойчивому обществу». В мероприятии приняли участие заместитель хокима по делам женщин Улугбекского района Душанова Н.Ш., советник ректора по делам женщин У.Сангирова, преподаватели Шаумарова М., Р.Газиева, З.Хафизова, Худоибердиева, З.Мирхосилова, Д.Муродова, а также студентки.
Мероприятие открыла советник ректора У. Сангирова. В своем вступительном слове она затронула важность этого мероприятия, которое проходит на тему «Наука и женщины: на пути к устойчивому обществу», и подчеркнула, что активное участие женщин и девочек в науке является одним из важных факторов прогресса общества и устойчивого развития.
Он также выразил уверенность, что это мероприятие, организованное по случаю Международного дня женщин и девочек в науке, будет способствовать повышению научного потенциала женщин, широкому вовлечению молодых девушек в науку и образование, их поддержке и поощрению, и пожелал участникам мероприятия удачи, выразив уверенность, что оно пройдет в атмосфере содержательных дискуссий, плодотворных предложений и научного обмена.
В ходе мероприятия Н.Ш. Душанова подробно рассказала о реформах, проводимых в нашей стране для поддержки женщин, повышения их активности в общественно-политической жизни и расширения участия женщин в науке.
В своем выступлении Н. Душанова подчеркнула возможности, созданные для женщин и девочек в получении образования, профессиональном развитии и участии в научной деятельности, меры поддержки, предоставляемые государством, и важность привлечения молодых девушек к науке.
Также было отмечено, что активное участие женщин играет важную роль в построении устойчивого общества и что женщины могут внести достойный вклад в развитие общества, развивая свой научный потенциал. В заключение выступления участниц призвали к большей активности в области науки и к постоянному совершенствованию своих знаний и опыта..
В ходе мероприятия профессор М. Шаумарова, профессор Р. Газиева и доцент З. Мирхасилова в своих выступлениях подчеркнули, что роль и влияние женщин в науке с каждым годом возрастают. Они особо затронули вопросы активного участия женщин-ученых в научных исследованиях, качества образования и их вклада в инновационное развитие современного общества.
Они также уделили внимание развитию научного потенциала женщин, поддержке молодых исследователей и укреплению традиций наставничества. Было подчеркнуто, что вовлечение женщин в науку является важным фактором построения стабильного общества, и отмечена необходимость широкого вовлечения молодого поколения в получение знаний и научные исследования.
Студентки С. Тошпулатова, З. Пардаева, Л. Махмудова, Г. Тохтабаева и Туропова выступили с докладами и изложили свои взгляды на важность государственных стипендий в поддержке молодых девушек в науке, повышении их интереса к научной деятельности и поощрении талантливых студенток.