Oʻzbekiston–Tojikiston oliy ta'lim muassasalari rektorlari uchinchi forumi boʻlib oʻtmoqda,,,
2026-yil 12–15-mart kunlari Dushanbe shahrida Oʻzbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalari rektorlarining uchinchi forumi boʻlib oʻtmoqda.
“Oʻzbekiston va Tojikistonda oliy taʼlim va ilm-fan: hamkorlikning yangi ufqlari” mavzusida oʻtadigan forumda ikki mamlakatning vazirlik vakillari, oliy taʼlim muassasalari qatorida "TIQXMMI' Milliy tadqiqot universiteti delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Forum doirasida oliy taʼlim, ilm-fan, innovatsiyalar, akademik almashinuv va qoʻshma taʼlim dasturlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilinishi, shuningdek Tojikiston Milliy universiteti hamda Xo'jand davlat unviersitetlari oʻrtasida yangi hamkorlik kelishuvlari imzolandi. Memorandumda ikki universitetlarning professor-o'qituvchilarini universitetimiz o'quv  jarayoniga onlaym yoki oflayn jalb qilish, hamkorlikda konferensiyalar tashkil etish va ilmiy maqolalar chop etish kabi masalalarga kelishib olindi.

Состоится третий узбекско-таджикский форум ректоров высших учебных заведений
С 12 по 15 марта 2026 года в городе Душанбе проходит третий Форум ректоров высших учебных заведений Республики Узбекистан и Республики Таджикистан.
В форуме на тему "Высшее образование и наука в Узбекистане и Таджикистане: новые горизонты сотрудничества" наряду с представителями министерств и вузов двух стран принимает участие и делегация Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ."
В рамках форума обсуждаются вопросы развития высшего образования, науки, инноваций, академического обмена и совместных образовательных программ, а также были подписаны новые соглашения о сотрудничестве с Таджикским национальным университетом и Худжандским государственным университетом. Меморандумом предусматривается привлечение профессорско-преподавательского состава двух университетов к учебному процессу нашего университета в онлайн- или офлайн-формате, организация совместных конференций и публикация научных статей.