Taqdimotda 2026-yilda 8 mingdan ziyod loyihalarni moliyalashtirish uchun 500 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirish, 10 mingga yaqin yoshlarni band qilish rejalashtirilgani maʼlum qilindi.
“TalabaExpo-2026” kasb koʻrgazmalarini ish beruvchi tashkilotlari va tadbirkorlik subyektlarini faol jalb etgan holda respublikaning boshqa hududlarida ham samarali tashkil etish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Barcha jarayonlar bandlikka koʻmaklashuvchi “career.edu.uz” platformasi orqali monitoring qilinib, bandlikni taʼminlash masalasi mahalliy hokimliklar darajasigacha tushiriladi.
Barcha oliygohlarda karyera markazlari faoliyati toʻliq yoʻlga qoʻyilib, natijadorligiga qarab ragʻbatlantirib boriladi. Markazlar faoliyati “Bitiruvchi sifati indeksi” orqali baholanib, eng yuqori natija koʻrsatgan 20 ta oliygohning karyera markazlariga 500 million soʻmdan ajratiladi.
Joriy yilda oliygoh miqyosida 360 ta, fakultetlar miqyosida 750 ta mehnat yarmarkalari hamda har bir yoʻnalish kesimida mingdan ortiq ish beruvchilar bilan uchrashuvlar (vorkshoplar) tashkil etiladi.
2026/2027-oʻquv yilidan boshlab barcha oliygohlarda talabalarda tadbirkorlik koʻnikmalarini shakllantirish, ularni biznes yuritish uchun mavjud imkoniyatlar bilan tanishtirish maqsadida “Tadbirkorlik asoslari” fanini oʻqitish yoʻlga qoʻyiladi.
Aniq buyurtma, moslashuvchan dasturlar asosida kadrlar tayyorlashga qaratilgan maqsadli dual taʼlim shaklini ham yoʻlga qoʻyish tashabbusi bildirildi.

Ожидается, что в 2026 году вузы окончат 320 тысяч студентов.
На презентации сообщалось, что в 2026 году планируется направить 500 миллиардов сумов на финансирование более 8 тысяч проектов и обеспечить занятость около 10 тысяч молодых людей.
Указано на необходимость эффективной организации профессиональных выставок "TalabaExpo-2026" и в других регионах республики с активным привлечением организаций-работодателей и субъектов предпринимательства.
Все процессы будут отслеживаться через платформу содействия занятости "career.edu.uz," а вопрос обеспечения занятости будет доведен до уровня местных хокимиятов.
Во всех вузах будет полностью налажена деятельность центров карьеры, которые будут поощряться в зависимости от результативности. Деятельность центров будет оцениваться по "Индексу качества выпускников," а карьерным центрам 20 вузов, показавшим самые высокие результаты, будет выделено по 500 миллионов сумов.
В текущем году будет организовано 360 ярмарок труда на уровне вузов и 750 ярмарок труда на уровне факультетов, а также более тысячи встреч (воркшопов) с работодателями по каждому направлению.
С 2026/2027 учебного года во всех вузах будет налажено преподавание предмета "Основы предпринимательства" с целью формирования у студентов предпринимательских навыков и ознакомления их с имеющимися возможностями для ведения бизнеса.
Выдвинута инициатива о внедрении целевой дуальной формы обучения, направленной на подготовку кадров на основе конкретных заказов и гибких программ.