Joriy yil 9-iyun kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetida mamlakatimiz qishloq va suv xo‘jaligi sohasidagi ilmiy voqeliklardan biri - “Qishloq va suv xo‘jaligining zamonaviy muammolari” mavzusidagi yosh olimlar, magistrantlar va iqtidorli talabalarning XXV an’anaviy ilmiy-amaliy anjumani o‘tkazildi.
Mazkur nufuzli ilmiy forum chorak asr davomida, ya’ni 25 yildan buyon uzluksiz ravishda tashkil etib kelinmoqda va soha muammolariga innovatsion yechimlar topishda o‘ziga xos ilmiy ko‘prik vazifasini o‘tamoqda. Anjuman ochilish tadbirida “Suv xo‘jaligi obyektlarini ekspluatatsiya qilish agentligi” direktorining birinchi o‘rinbosari Ilhom Jo‘rayev va universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, yosh olimlar va iqtidorli talabalar ishtirok etishdi.
Shuningdek, tadbirda “IT park Uzbekistan, Startap oqimini rivojlantirish bo‘limi” bosh menejeri Usmon Raximjanov ishtirok etib O‘zbekistonda Startaplarni qo‘llab-quvvatlash kompleks ekotizimi haqida amalga oshirilayotga ishlar haqida ken ma’lumotlarni berdi. Bundan tashqari, tadbirda, Shinjon ekologiya va geografiya instituti professori Xiaohui Pan va ilmiy tadqiqotchisi LI Zhongxu, Italiyanining Sapiyenza Universiteti "Laureato Eccellente" (aʼlochi bitiruvchi)si Gidrotexnika inshootlari va muhandislik konstruksiyalari kafedrasi assistenti Hofiz Ibrohimovlar o‘z ilmiy faoliyatlari va tajribalari bilan yig‘ilganlarga keng ma’lumotlar berishdi. Shu bilan bir qatorda, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti talabasi Behzod Ergashev, magiustrant Nodira Baxriddinova va Xumora Jalilovalar o‘zlarining ilmiy faoliyatida amalga oshirayotgan ishlari yangiliklarini taqdimot qilishdi.
Anjuman doirasida universitet kafedralari huzurida faoliyat olib borayotgan to‘garaklarda tayorlangan ilmiy-innovatsion ishlanmalar ko‘rgazmasi ham tashkil etildi.
Joriy yilda anjumanga qiziqish kutilgandan ham yuqori bo‘ldi: yosh tadqiqotchilar va iqtidorli talabalardan 250 dan ortiq ilmiy maqola va tezislar kelib tushdi. Anjuman o‘z ishini qishloq va suv xo‘jaligining eng dolzarb muammolarini qamrab olgan 10 ta maxsus yo‘nalishda (sho‘balarda) olib bordi.
Ilmiy ishlarning nufuzini yanada oshirish va xalqaro ilmiy hamjamiyat integratsiyasini kengaytirish maqsadida, anjuman to‘plamidagi ilmiy materiallarni Google Scholar hamda boshqa nufuzli xalqaro indeksatsiya bazalarida joylashtirish rejalashtirilgan.
Taqdim etilayotgan innovatsion illmiy-amaliy tavsiyalar va ilmiy tezislar mamlakatimiz suv va qishloq xo‘jaligi sohasidagi dolzarb ekologik va texnologik muammolarni bartaraf etishda muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" прошла XXV традиционная научно-практическая конференция.
9 июня текущего года в Национальном исследовательском университете "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" состоялась XXV традиционная научно-практическая конференция молодых ученых, магистрантов и одаренных студентов на тему "Современные проблемы сельского и водного хозяйства."
Этот престижный научный форум организуется непрерывно на протяжении четверти века, то есть уже 25 лет, и служит своеобразным научным мостом в поиске инновационных решений проблем отрасли. В открытии конференции приняли участие первый заместитель директора "Агентства по эксплуатации объектов водного хозяйства" Илхом Джураев, руководство университета, профессора и преподаватели, молодые ученые и талантливые студенты.
Также в мероприятии принял участие генеральный менеджер IT Park Uzbekistan, Отдел развития стартап-потока Усмон Рахимжанов, который предоставил подробную информацию о комплексной экосистеме поддержки стартапов в Узбекистане и проводимой работе. Кроме того, на мероприятии профессор Синьцзянского института экологии и географии Сяохуэй Пан и научный сотрудник Ли Чжунху, ассистент кафедры гидротехнических сооружений и инженерных конструкций Университета Sapienza Италии "Laureato Eccellente" (выпускник с отличием) Хафиз Ибрагимов рассказали собравшимся о своей научной деятельности и опыте. Кроме того, студенты Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Бехзод Эргашев, магистрант Нодира Бахриддинова и Хумора Джалилова презентовали новости своей научной деятельности.
В рамках конференции была организована выставка научно-инновационных разработок, подготовленных в кружках, действующих при кафедрах университета.
В этом году интерес к конференции превзошел все ожидания: от молодых исследователей и талантливых студентов поступило более 250 научных статей и тезисов. Конференция проводила свою работу по 10 специальным направлениям (секциям), охватывающим наиболее актуальные проблемы сельского и водного хозяйства.
В целях дальнейшего повышения престижа научных работ и расширения интеграции международного научного сообщества планируется размещение научных материалов сборника конференции в Google Scholar и других авторитетных международных индексационных базах.
Представленные инновационные научно-практические рекомендации и научные тезисы служат важной основой для решения актуальных экологических и технологических проблем в водном и сельскохозяйственном секторах нашей страны.